Matesův pohled

Počet zobrazení této stránky: 246

Kitchen Sink - Sada pěkně starých audioher

Publikováno: 6. září 2020, 8:00
Sekce: Audiohry

Dneska tu máme zase jednu recenzi ze světa audioher. A tentokrát to nebude hra jen jedna. Jim Kitchen byl totiž nevidomý programátor, který se mj. věnoval vytváření audioher a to v době, kdy ještě počítače samotné byly v plenkách. Jeho audiohry se datují do devadesátých let a není tak divu, že připomínají zvukové verze staré dobré klasiky. Nejnovější hry pak přišly v první dekádě současného milénia. Jim Kitchen bohužel již zemřel, ale jeho odkaz je velká zábava pro mnoho nevidomých z celého světa.

A co všechno tedy vytvořil? Stručně: Všechno. Od toho také název jeho kompilace her. S nadsázkou se prý říká, že jediné, co ještě nenaprogramoval, byl kuchyňský dřez (anglicky "kitchen sink") - pravděpodobně kvůli slovní hříčce s jeho příjmením. Když si stáhneme sadu všech jeho her (a ty jsou dostupné zdarma online), najdeme tam od karetních a deskových her, přes jednoduché střílečky, akční hry, závodní arkády, simulace až po adventury. Co je také velice zajímavé, je, že jako nejspíš první přišel také s audiohrami s tématikou pro dospělé. Takže dětičky pěkně spinkat, protože v plné verzi 18+ kompilace najdeme i erotickou adventuru Dungeon Master, svlékací audiopoker nebo "Triple J Shooter", kde budeme házet balónky po polonahých děvčatech nebo "Spanker", kde uštědříme výprask nalevo i napravo mužům či ženám dle naší volby.

A jaké hry jsou? Připomínají mi staré dobré dosovky nebo hříčky typu Dave, Super Mario Brother či Prehistorik. Zkrátka jsou jednoduché, ale často velice chytlavé. Ovládání je snadné a většinou velice využívají prostorového zvuku. Dokonce i adventury a karetní hry jsou doplněny o zvukové efekty, aby na vás pořád jen nemluvil strojový hlas. Samozřejmě, občas se najdou drobné bugy - nejspíš i proto, že Jim nestihl všechny hry řádně debugovat. Ale i tak jsou hry stále populární a stahované dodnes. To o něčem svědčí.

Co by mohlo být další rezervou je často určitá repetitivnost jednotlivých her a jejich monotónost. To ovšem hravě nahradí jejich rozmanitost a počet. Někomu by také mohla být na obtíž těžší obtížnost. Většina her není brnkačka ani pro zkušené hráče. Ale to ostatně nebyly ani shora zmiňované tituly ze světa videoher, no ne? Nedivte se, když v "Truckeru" - simulátoru převážení zboží kamionem z New Yorku do L.A. a zpět proděláte i boty hned na první zásilce. Není to taková brnkačka.

Takže pro milovníky audioher nebo někoho, kdo si chce prostě užít jiný zážitek a proniknout trochu do světa nevidomých, je Kitchen Sink ideální kompilace mnoha (většinou) drobnějších her. Nutností je samozřejmě jako u většiny her angličtina, nicméně výhoda starého enginu je, že si vystačíte s TTS vestavěným do Windows, takže ani není třeba mít odečítač jako u jiných her. Jen se pak nedivte, když se přistihnete po mnoha hodinách, že jste již třikrát přejeli Ameriku v Truckeru, uhráli pár partiček Monopol, projeli pár závodních tratí vesmírnou lodí, prošli půl hradu plného krásných dívek v Dungeon Masteru, obehráváte kasíno o slušné peníze v mnoha tradičních hrách, a to jste ještě neprošli ani polovinu her... a venku se náhle setmělo nebo hůř - začíná svítat. Zajímavé, že k tomuhle všemu ani nepotřebujete zrak. Mějte se krásně a na viděnou příště!

Odkazy ke sdílení:

Facebook, Twitter, Google+, Email
Odkaz na tento článek:


Diskuze

Jméno:
Příspěvek

Protispamová kontrola: Napiš číslo aktuálního roku.